  • Mfr # AA6061/12501250125-12
  • Zoro # G016313115
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/12501250125-12
Overall Width
1 1/4 in
Outside Leg Length
1 1/8 in
Overall Length
12 in
Inside Leg Length
12 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Height
1 1/4 in
Mill
Material Grade
6061
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %