  • Mfr # AA6061/15001500125-108
  • Zoro # G916313116
/ea
Key Features
Temper
T6
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/15001500125-108
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
9 ft
Overall Width
1 1/2 in
Inside Leg Length
108 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Height
1 1/2 in
Outside Leg Length
1 3/8 in
Details
Temper
T6
Angle
90 Degrees
Item
Aluminum Angle
Material
Aluminum
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Shape
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Heat Treatable
Heat Treatable
Leg Edge Shape
Round
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 BHN
Elongation
17 %