  • Mfr # AA6063/750750065-48
  • Zoro # G816313216
Tensile Strength
27,000 psi
Brinell Hardness
60 BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/750750065-48
Outside Leg Length
11/16 in
Inside Leg Length
48 in
Overall Height
3/4 in
Overall Length
4 ft
Leg Thickness
1/16 in
Overall Width
3/4 in
Tensile Strength
27,000 psi
Brinell Hardness
60 BHN
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
6063
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
12 %
No Certificates Included
System of Measurement
Inch
Yield Strength
21,000 psi