  • Mfr # AA6061/11125-12
  • Zoro # G716313149
/ea
Key Features
Temper
T6
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Overall Width
1 in
Overall Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/11125-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
1 in
Overall Length
12 in
Leg Thickness
1/8 in
Inside Leg Length
12 in
Overall Height
1 in
Outside Leg Length
7/8 in
Details
Temper
T6
Item
Aluminum Angle
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Brinell Hardness
95 BHN
Fabrication
Welded
Tensile Strength
45,000 psi
Material Grade
6061
Leg Edge Shape
Round
Yield Strength
40,000 psi
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Shape
Heat Treatable
Heat Treatable
Elongation
17 %