  • Mfr # AA6061/15001500125-84
  • Zoro # G316313105
Aluminum
Material Grade
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/15001500125-84
Leg Thickness
1/8 in
Outside Leg Length
1 3/8 in
Inside Leg Length
84 in
Overall Length
7 ft
Aluminum
Material Grade
6061
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi