  • Mfr # AA6061/15001500188-24
  • Zoro # G416313036
Inside Leg Length
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/15001500188-24
Inside Leg Length
24 in
Leg Thickness
3/16 in
Overall Length
24 in
Outside Leg Length
1 5/16 in
90 Degrees
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
17 %
95 BHN
Leg Edge Shape
Round
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi