  • Mfr # AA6061/22188-108
  • Zoro # G016313092
/ea
Free Shipping & Returns
Aluminum
Heat Treatable
Heat Treatable
Leg Thickness
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22188-108
Leg Thickness
3/16 in
Overall Height
2 in
Outside Leg Length
1 13/16 in
Overall Width
2 in
Inside Leg Length
108 in
Overall Length
9 ft
Welded
Leg Edge Shape
Round
Material Grade
6061
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 BHN
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Shape
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 108 in, Outside Leg Length 1 13/16 in, Leg Thickness 3/16 in, Overall Length 9 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included