  • Mfr # AA6061/15001500188-36
  • Zoro # G516313042
Overall Length
36 in
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/15001500188-36
Overall Length
36 in
Outside Leg Length
1 5/16 in
Leg Thickness
3/16 in
Inside Leg Length
36 in
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Welded
Material Grade
6061
Elongation
17 %