  • Mfr # AA6063/33125-36
  • Zoro # G916313253
Overall Length
36 in
Tensile Strength
27,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/33125-36
Overall Length
36 in
Overall Width
3 in
Outside Leg Length
2 7/8 in
Overall Height
3 in
Inside Leg Length
36 in
Leg Thickness
1/8 in
Tensile Strength
27,000 psi
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Square
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
System of Measurement
Inch
Welded
Heat Treatable
Heat Treatable
Elongation
12 %
Yield Strength
21,000 psi