  • Mfr # AA6061/44500-84
  • Zoro # G416313227
/ea
Free Shipping & Returns
Inside Leg Length
84 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AA6061/44500-84
Inside Leg Length
84 in
Overall Length
7 ft
Overall Height
4 in
Leg Thickness
1/2 in
Overall Width
4 in
Outside Leg Length
3 1/2 in
Elongation
17 %
Mechanical Finish
Mill
Shape
Material Grade
6061
Yield Strength
40,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Leg Edge Shape
Round
Tensile Strength
45,000 psi