  • Mfr # AA6061/15001500188-84
  • Zoro # G216313014
Outside Leg Length
1 5/16 in
Leg Thickness
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/15001500188-84
Outside Leg Length
1 5/16 in
Leg Thickness
3/16 in
Inside Leg Length
84 in
Overall Length
7 ft
Aluminum
Leg Edge Shape
Round
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Material Grade
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Mill
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 84 in, Outside Leg Length 1 5/16 in, Leg Thickness 3/16 in, Overall Length 7 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included