  • Mfr # AA6061/22188-84
  • Zoro # G316313082
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Leg Length
1 13/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22188-84
Outside Leg Length
1 13/16 in
Leg Thickness
3/16 in
Overall Height
2 in
Overall Length
7 ft
Inside Leg Length
84 in
Overall Width
2 in
Welded
Heat Treatable
Heat Treatable
Elongation
17 %
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Leg Edge Shape
Round
System of Measurement
Inch
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi