  • Mfr # AA6061/15001500250-84
  • Zoro # G116313015
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Temper
T6
Material
Aluminum
Angle
90 Degrees
Fabrication
Welded
Includes Material Certificate
No Certificates Included
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/15001500250-84
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
1 1/2 in
Inside Leg Length
84 in
Overall Length
7 ft
Overall Height
1 1/2 in
Outside Leg Length
1 1/4 in
Leg Thickness
1/4 in
Details
Temper
T6
Material
Aluminum
Item
Aluminum Angle
Angle
90 Degrees
Fabrication
Welded
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tensile Strength
45,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
6061
Shape
Brinell Hardness
95 BHN
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Leg Edge Shape
Round
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %