  • Mfr # AA6061/22125-60
  • Zoro # G116313046
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22125-60
Outside Leg Length
1 7/8 in
Inside Leg Length
60 in
Overall Height
2 in
Overall Width
2 in
Overall Length
5 ft
Leg Thickness
1/8 in
Shape
Brinell Hardness
95 BHN
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Welded
Leg Edge Shape
Round
System of Measurement
Inch
Yield Strength
40,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi