  • Mfr # AA6061/22188-24
  • Zoro # G116313077
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22188-24
Overall Height
2 in
Leg Thickness
3/16 in
Inside Leg Length
24 in
Overall Width
2 in
Overall Length
24 in
Outside Leg Length
1 13/16 in
Tensile Strength
45,000 psi
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Elongation
17 %
Yield Strength
40,000 psi