  • Mfr # AA6061/750750125-108
  • Zoro # G616313072
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AA6061/750750125-108
Overall Height
3/4 in
Inside Leg Length
108 in
Outside Leg Length
5/8 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Length
9 ft
Overall Width
3/4 in
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %