  • Mfr # AA6061/22250-24
  • Zoro # G916313000
Leg Thickness
1/4 in
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22250-24
Leg Thickness
1/4 in
Overall Height
2 in
Outside Leg Length
1 3/4 in
Overall Width
2 in
Inside Leg Length
24 in
Overall Length
24 in
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %
Shape
Yield Strength
40,000 psi