  • Mfr # AA6061/33250-24
  • Zoro # G916313031
Overall Height
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/33250-24
Overall Height
3 in
Overall Length
24 in
Inside Leg Length
24 in
Outside Leg Length
2 3/4 in
Overall Width
3 in
Leg Thickness
1/4 in
System of Measurement
Inch
Yield Strength
40,000 psi
Leg Edge Shape
Round
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
6061
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Shape
Elongation
17 %
Welded
Brinell Hardness
95 BHN
Tensile Strength
45,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 24 in, Outside Leg Length 2 3/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 24 in, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included