  • Mfr # AA6063/33125-24
  • Zoro # G016313245
/ea
Key Features
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Temper
T52
Fabrication
Welded
Leg Edge Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AA6063/33125-24
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Height
3 in
Overall Width
3 in
Overall Length
24 in
Inside Leg Length
24 in
Leg Thickness
1/8 in
Outside Leg Length
2 7/8 in
Details
Angle
90 Degrees
Item
Aluminum Angle
Material
Aluminum
Temper
T52
Fabrication
Welded
Leg Edge Shape
Square
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
6063
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Tensile Strength
27,000 psi
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
12 %
Brinell Hardness
60 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
21,000 psi