  • Mfr # AA6061/22250-84
  • Zoro # G216313076
/ea
Free Shipping & Returns
Tensile Strength
45,000 psi
Leg Thickness
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22250-84
Leg Thickness
1/4 in
Overall Height
2 in
Outside Leg Length
1 3/4 in
Inside Leg Length
84 in
Overall Length
7 ft
Overall Width
2 in
Tensile Strength
45,000 psi
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
17 %
Material Grade
6061
Yield Strength
40,000 psi