  • Mfr # AA6061/25002500250-108
  • Zoro # G216312994
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/25002500250-108
Overall Length
9 ft
Overall Height
2 1/2 in
Leg Thickness
1/4 in
Overall Width
2 1/2 in
Inside Leg Length
108 in
Outside Leg Length
2 1/4 in
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Mill
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 108 in, Outside Leg Length 2 1/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 9 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included