  • Mfr # AA6061/33250-60
  • Zoro # G716313040
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Temper
T6
Material Grade
6061
Outside Leg Length
2 3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/33250-60
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Outside Leg Length
2 3/4 in
Overall Length
5 ft
Leg Thickness
1/4 in
Overall Height
3 in
Overall Width
3 in
Inside Leg Length
60 in
Details
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Item
Aluminum Angle
Temper
T6
Material Grade
6061
Elongation
17 %
Shape
Leg Edge Shape
Round
Fabrication
Welded
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
40,000 psi
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Tensile Strength
45,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Brinell Hardness
95 BHN
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Mechanical Finish
Mill
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 60 in, Outside Leg Length 2 3/4 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 5 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included