  • Mfr # AA6063/750750125-12
  • Zoro # G916313178
Leg Thickness
1/8 in
Yield Strength
21,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/750750125-12
Leg Thickness
1/8 in
Inside Leg Length
12 in
Outside Leg Length
5/8 in
Overall Length
12 in
Yield Strength
21,000 psi
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Material Grade
6063
Heat Treatable
Heat Treatable
Tensile Strength
27,000 psi
Fabrication
Welded
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
12 %