  • Mfr # AA6061/33188-144
  • Zoro # G816313018
/ea
See details
Overall Width
3 in
Leg Thickness
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/33188-144
Overall Width
3 in
Leg Thickness
3/16 in
Outside Leg Length
2 13/16 in
Overall Length
12 ft
Inside Leg Length
144 in
Overall Height
3 in
1,205 Degrees F
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Leg Edge Shape
Round
Inch
Material Grade
6061
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
95 BHN
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 144 in, Outside Leg Length 2 13/16 in, Leg Thickness 3/16 in, Overall Length 12 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included