  • Mfr # AA6061/33188-48
  • Zoro # G416313081
/ea
Key Features
Angle
90 Degrees
Temper
T6
Material
Aluminum
Brinell Hardness
95 BHN
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/33188-48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
3 in
Inside Leg Length
48 in
Leg Thickness
3/16 in
Overall Length
4 ft
Outside Leg Length
2 13/16 in
Overall Height
3 in
Details
Angle
90 Degrees
Temper
T6
Material
Aluminum
Item
Aluminum Angle
Brinell Hardness
95 BHN
System of Measurement
Inch
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
40,000 psi
Leg Edge Shape
Round
Elongation
17 %
Fabrication
Welded
Mechanical Finish
Mill
Shape
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Material Grade
6061
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Tensile Strength
45,000 psi
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 48 in, Outside Leg Length 2 13/16 in, Leg Thickness 3/16 in, Overall Length 4 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included