  • Mfr # AA6061/22375-96
  • Zoro # G716313255
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Length
8 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/22375-96
Overall Length
8 ft
Overall Width
2 in
Overall Height
2 in
Inside Leg Length
96 in
Outside Leg Length
1 5/8 in
Leg Thickness
3/8 in
95 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi