  • Mfr # AA6061/44250-132
  • Zoro # G816313179
Inside Leg Length
132 in
Mechanical Finish
Mill
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/44250-132
Inside Leg Length
132 in
Overall Height
4 in
Overall Width
4 in
Overall Length
11 ft
Aluminum
Mechanical Finish
Mill
Elongation
17 %
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
1,205 Degrees F
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 132 in, Outside Leg Length 3 1/2 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 11 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included