  • Mfr # AA6061/44375-60
  • Zoro # G916313130
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Leg Length
3 5/8 in
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/44375-60
Outside Leg Length
3 5/8 in
Overall Width
4 in
Leg Thickness
3/8 in
Inside Leg Length
60 in
Overall Length
5 ft
Overall Height
4 in
Aluminum Angle
System of Measurement
Inch
Elongation
17 %
Material Grade
6061
Fabrication
Welded
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Brinell Hardness
95 BHN
Yield Strength
40,000 psi
No Certificates Included
Mechanical Finish
Mill
Tensile Strength
45,000 psi