  • Mfr # AA6061/44375-96
  • Zoro # G116313176
/ea
Free Shipping & Returns
Aluminum
Material Grade
6061
Elongation
17 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/44375-96
Outside Leg Length
3 5/8 in
Leg Thickness
3/8 in
Overall Width
4 in
Inside Leg Length
96 in
Overall Length
8 ft
Overall Height
4 in
Aluminum Angle
Material Grade
6061
Elongation
17 %
System of Measurement
Inch
Fabrication
Welded
Leg Edge Shape
Round
Mechanical Finish
Mill
Shape
Tensile Strength
45,000 psi
Brinell Hardness
95 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Yield Strength
40,000 psi
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 96 in, Outside Leg Length 3 5/8 in, Leg Thickness 3/8 in, Overall Length 8 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included