  • Mfr # AA6061/44500-144
  • Zoro # G316313174
/ea
See details
Key Features
Temper
T6
Material
Aluminum
Angle
90 Degrees
Fabrication
Welded
Mechanical Finish
Mill
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/44500-144
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Leg Length
144 in
Overall Height
4 in
Outside Leg Length
3 1/2 in
Overall Length
12 ft
Overall Width
4 in
Leg Thickness
1/2 in
Details
Temper
T6
Material
Aluminum
Angle
90 Degrees
Item
Aluminum Angle
Fabrication
Welded
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Yield Strength
40,000 psi
Material Grade
6061
Leg Edge Shape
Round
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Brinell Hardness
95 BHN
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Shape
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Elongation
17 %