  • Mfr # AA6063/750750125-48
  • Zoro # G816313100
Overall Length
4 ft
Shape
Angle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/750750125-48
Overall Length
4 ft
Inside Leg Length
48 in
Aluminum Angle
Shape
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Fabrication
Welded
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Leg Edge Shape
Square
Elongation
12 %
Yield Strength
21,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Brinell Hardness
60 BHN
Tensile Strength
27,000 psi