  • Mfr # AA6063/750750065-96
  • Zoro # G516313141
/ea
Key Features
Temper
T52
Material
Aluminum
Angle
90 Degrees
Inside Leg Length
96 in
Elongation
12 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AA6063/750750065-96
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Leg Length
96 in
Outside Leg Length
11/16 in
Overall Width
3/4 in
Leg Thickness
1/16 in
Overall Length
8 ft
Overall Height
3/4 in
Details
Temper
T52
Material
Aluminum
Item
Aluminum Angle
Angle
90 Degrees
Elongation
12 %
Fabrication
Welded
Heat Treatable
Heat Treatable
Yield Strength
21,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
System of Measurement
Inch
Leg Edge Shape
Square
Material Grade
6063
Tensile Strength
27,000 psi