  • Mfr # AA6061/44500-24
  • Zoro # G416313234
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Width
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/44500-24
Overall Width
4 in
Overall Length
24 in
Outside Leg Length
3 1/2 in
Inside Leg Length
24 in
Overall Height
4 in
Leg Thickness
1/2 in
Mill
Material Grade
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Yield Strength
40,000 psi
Elongation
17 %