  • Mfr # AA6061/750750125-48
  • Zoro # G016313184
T6
Shape
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AA6061/750750125-48
Overall Height
3/4 in
Inside Leg Length
48 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Width
3/4 in
Overall Length
4 ft
Outside Leg Length
5/8 in
T6
Shape
Mechanical Finish
Mill
Leg Edge Shape
Round
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
17 %