  • Mfr # AA6063/12501250125-12
  • Zoro # G616313225
Yield Strength
21,000 psi
Brinell Hardness
60 BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/12501250125-12
Overall Length
12 in
Overall Width
1 1/4 in
Overall Height
1 1/4 in
Leg Thickness
1/8 in
Inside Leg Length
12 in
Outside Leg Length
1 1/8 in
Yield Strength
21,000 psi
Brinell Hardness
60 BHN
System of Measurement
Inch
Elongation
12 %
Tensile Strength
27,000 psi