  • Mfr # AA6061/750750125-60
  • Zoro # G716313194
Yield Strength
40,000 psi
Overall Height
3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
AA6061/750750125-60
Overall Height
3/4 in
Leg Thickness
1/8 in
Overall Length
5 ft
Outside Leg Length
5/8 in
Inside Leg Length
60 in
Yield Strength
40,000 psi
Brinell Hardness
95 BHN
Shape
Tensile Strength
45,000 psi
1,205 Degrees F
Leg Edge Shape
Round
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
6061
Elongation
17 %