  • Mfr # AA6061/11250-36
  • Zoro # G516313011
Elongation
17 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/11250-36
Leg Thickness
1/4 in
Overall Width
1 in
Inside Leg Length
36 in
Overall Height
1 in
Overall Length
36 in
Outside Leg Length
3/4 in
Elongation
17 %
Leg Edge Shape
Round
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Welded
Brinell Hardness
95 BHN
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi