  • Mfr # AA6063/11065-36
  • Zoro # G416313128
Outside Leg Length
15/16 in
Overall Width
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/11065-36
Outside Leg Length
15/16 in
Overall Width
1 in
Inside Leg Length
36 in
Overall Length
36 in
Leg Thickness
1/16 in
Overall Height
1 in
90 Degrees
Brinell Hardness
60 BHN
Shape
Material Grade
6063
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
27,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Elongation
12 %
Leg Edge Shape
Square
Fabrication
Welded
Yield Strength
21,000 psi