  • Mfr # AA6061/33375-84
  • Zoro # G216313243
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Temper
T6
Leg Thickness
3/8 in
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/33375-84
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Leg Thickness
3/8 in
Outside Leg Length
2 5/8 in
Overall Length
7 ft
Inside Leg Length
84 in
Overall Height
3 in
Overall Width
3 in
Details
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Temper
T6
Item
Aluminum Angle
Tensile Strength
45,000 psi
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Material Grade
6061
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Fabrication
Welded
Heat Treatable
Heat Treatable
System of Measurement
Inch
Brinell Hardness
95 BHN
Shape
Yield Strength
40,000 psi
Leg Edge Shape
Round
Elongation
17 %