  • Mfr # AA6063/11065-96
  • Zoro # G516313158
Aluminum
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Mechanical Finish
Mill
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/11065-96
Overall Length
8 ft
Leg Thickness
1/16 in
Overall Width
1 in
Outside Leg Length
15/16 in
Inside Leg Length
96 in
Overall Height
1 in
Aluminum
Resistance Properties
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
6063
Shape
Elongation
12 %
Fabrication
Welded
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Leg Edge Shape
Square
Yield Strength
21,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Tensile Strength
27,000 psi