  • Mfr # AA6061/44250-108
  • Zoro # G416313197
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Temper
T6
Brinell Hardness
95 BHN
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/44250-108
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Outside Leg Length
3 1/2 in
Overall Length
9 ft
Inside Leg Length
108 in
Overall Width
4 in
Overall Height
4 in
Leg Thickness
1/4 in
Details
Angle
90 Degrees
Material
Aluminum
Temper
T6
Item
Aluminum Angle
Brinell Hardness
95 BHN
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Tensile Strength
45,000 psi
Material Grade
6061
Yield Strength
40,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Welded
Shape
Mechanical Finish
Mill
Elongation
17 %
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Leg Edge Shape
Round
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 108 in, Outside Leg Length 3 1/2 in, Leg Thickness 1/4 in, Overall Length 9 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included