  • Mfr # AA6063/12501250125-96
  • Zoro # G216313212
Tensile Strength
27,000 psi
Overall Height
1 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/12501250125-96
Overall Height
1 1/4 in
Outside Leg Length
1 1/8 in
Inside Leg Length
96 in
Overall Length
8 ft
Tensile Strength
27,000 psi
Yield Strength
21,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Leg Edge Shape
Square
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Shape
Heat Treatable
Heat Treatable
Fabrication
Welded
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Mechanical Finish
Mill
Elongation
12 %