  • Mfr # AA6061/12501250125-60
  • Zoro # G816313155
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6061/12501250125-60
Overall Length
5 ft
Outside Leg Length
1 1/8 in
Overall Height
1 1/4 in
Overall Width
1 1/4 in
Leg Thickness
1/8 in
Inside Leg Length
60 in
Tensile Strength
45,000 psi
Brinell Hardness
95 BHN
Shape
Elongation
17 %
Yield Strength
40,000 psi