  • Mfr # AA6063/750750125-36
  • Zoro # G816313148
Tensile Strength
27,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/750750125-36
Inside Leg Length
36 in
Overall Length
36 in
Tensile Strength
27,000 psi
System of Measurement
Inch
Shape
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Maximum Temperature
1,210 Degrees F
Elongation
12 %
Fabrication
Welded
Yield Strength
21,000 psi