  • Mfr # AA6063/22125-60
  • Zoro # G016313238
Overall Height
2 in
Elongation
12 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6063/22125-60
Overall Height
2 in
Inside Leg Length
60 in
Outside Leg Length
1 7/8 in
Overall Width
2 in
Overall Length
5 ft
Elongation
12 %
Yield Strength
21,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
No Certificates Included
Material Grade
6063
Tensile Strength
27,000 psi