  • Mfr # AA6063/750750065-36
  • Zoro # G616313256
6063
Brinell Hardness
60 BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AA6063/750750065-36
Overall Width
3/4 in
Overall Height
3/4 in
Inside Leg Length
36 in
Leg Thickness
1/16 in
Overall Length
36 in
Outside Leg Length
11/16 in
6063
Brinell Hardness
60 BHN
Leg Edge Shape
Square
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Yield Strength
21,000 psi
System of Measurement
Inch
Elongation
12 %
Tensile Strength
27,000 psi