  • Mfr # AA6061/44500-132
  • Zoro # G616313195
/ea
See details
Elongation
17 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AA6061/44500-132
Overall Height
4 in
Inside Leg Length
132 in
Overall Length
11 ft
Outside Leg Length
3 1/2 in
Overall Width
4 in
Leg Thickness
1/2 in
Elongation
17 %
Leg Edge Shape
Round
System of Measurement
Inch
Material Grade
6061
Fabrication
Welded
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Yield Strength
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi