  • Mfr # ASH6061/063-36x72
  • Zoro # G514561360
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.063 in
Temper
T6
Tensile Strength
42,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ASH6061/063-36x72
Thickness
0.063 in
Overall Width
36 in
Overall Length
6 ft
Details
Item
Aluminum Sheet
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6
Tensile Strength
42,000 psi
Shape
Sheet
Material Grade
6061
Rockwell Hardness
60 HRC
Maximum Temperature
1,085 Degrees F
Brinell Hardness
95 BHN
Straightness Tolerance
Not Rated
Standard
Coating
Plain
Description
Aluminum Sheet, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T6, Overall Length 6 ft, Length Tolerance +/-1 in, Overall Width 36 in, Width Tolerance +/-1 in, Thickness 0.063 in, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 60 HRC, Includes Material Certificate No Certificates Included