  • Zoro # G705375240
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Wall Thickness
0.375 in
Standards
AMS QQ-A-200/8
Temper
T6
Tensile Strength
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
20662_24_0
Zoro #
G705375240
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Wall Thickness
0.375 in
Outside Diameter
3 1/2 in
Inside Diameter
2.75 in
Overall Length
24 in
Details
Material
Aluminum
Standards
AMS QQ-A-200/8
Temper
T6
Tensile Strength
45,000 psi
Item
Aluminum Round Tube
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
95 BHN
Shape
Round
Rockwell Hardness
60 HRB
Yield Strength
40,000 psi