  • Mfr # NAX21-M-21X24
  • Zoro # G311934862
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Bearing Bar Spacing
1 1/4 in
Cross Bar Spacing
4 in
Overall Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
NAX21-M-21X24
Country of Origin
United States
Dimensions
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Overall Width
24 in
Overall Height
1 1/2 in
Overall Length
24 in
Details
Material
Aluminum
Bearing Bar Spacing
1 1/4 in
Cross Bar Spacing
4 in
Weight
3.01 lb/sq ft
Shape
Square
System of Measurement
Inch
Item
Aluminum Bar Grating
Application
Marine, Mezzanine Floors, Sewage and Waste Treatment Plants, Walkways
Top Surface
Serrated
Load Capacity
987 lb
For Use Indoors/Outdoors
Outdoor
Material Grade
6000
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Not Included
Galvanized
Not Galvanized
Standards
NAAMM MBG
Cross Bar Joining Method
Swage-Locked
Certifications Included
No Certificates Included
Description
Aluminum Bar Grating, Aluminum, 6000, Square, 24 in Overall Length, 24 in Overall Width, 0.188 in Bearing Bar Thickness, Top Surface Serrated, Bearing Bar Spacing 1 1/4 in, Cross Bar Spacing 4 in, Weight 3.01 lb/sq ft, Standards NAAMM MBG, Minimum Temperature Not Applicable, Maximum Temperature Not Applicable, Application Marine, Mezzanine Floors, Sewage and Waste Treatment Plants, Walkways, For Use Indoors/Outdoors Outdoor, Includes Mounting Hardware Mounting Hardware Not Included